PLATBA MÝTA BEZ STAROSTÍ – JEDNOTKA EETS

Nahradí nový systém e-TOLL současný viaTOLL už v červenci?

Nový satelitní systém e-TOLL na elektronický výběr mýtného nenahradí začátkem července současný mikrovlnný systém viaTOLL, jak to původně oznámily polské orgány. Ministerstvo financí nedávno navrhlo novelizaci příslušné legislativy (aktualizovaný zákon o zpoplatněných pozemních komunikacích v Polsku a Národní fond pro pozemní komunikace), kterou se období přechodu ze současného systému viaTOLL na nový systém e-TOLL prodlouží o 3 měsíce, takže oba systémy budou do 30. září 2021 fungovat paralelně.

Která vozidla budou v novém systému zpoplatněna?

Všechna vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, jakož i autobusy, které využívají zpoplatněnou silniční síť, bez ohledu na jejich celkovou hmotnost, se budou muset přihlásit do nového systému e-TOLL. Povinnost platit mýtné se může vztahovat i na osobní automobil s přívěsem, pokud celková hmotnost překročí 3,5 t. Vozidla používaná v zemědělství budou osvobozena.

Co se bude od uživatelů nového systému elektronického mýtného vyžadovat?

Uživatelé se budou muset zaregistrovat na webové stránce nového systému elektronického mýtného (podle sdělení orgánů by měla být stránka etoll.gov.pl dostupná v první polovině května). Pak si budou muset zvolit jednu z následujících možností (dokud nebude zavedeno řešení EETS): OBU (palubní jednotka), ELD (externí lokalizační zařízení) nebo bezplatná mobilní aplikace e-TOLL.

Jak vypadá zúčtování v novém systému e-TOLL?

Zúčtování mýta bude založeno na geolokalizačních údajích, které budou prostřednictvím uživatelů přenášeny do systému elektronického výběru mýtného spravovaného Národní daňovou správou.

Budu moci platit mýtné prostřednictvím své palivové karty Shell, tak jako v současnosti viaTOLL?

Samozřejmě ano. Zúčtování bude možné i prostřednictvím řešení Shell EETS, jakmile orgány povolí EETS v Polsku.

Mýtná jednotka Shell EETS v současnosti umožňuje platbu mýtného už ve 14 státech. Naše týmy zajistí, aby k zavedení nového systému e-TOLL v Polsku došlo také co nejplynuleji, což vaší společnosti umožní rychlý a efektivní přechod. Pokud budou k dispozici další aktuální informace od příslušných orgánů, budeme vás o nich informovat. Máte-li další otázky, neváhejte a obraťte se na naše centrum služeb zákazníkům.

Více v sekci Firemní zákazníci

DPH a spotřební daň

S palivovou kartou Shell snadno uplatníte nárok na vrácení DPH a spotřební daně v Evropě.

Tunely a mosty

Nabízíme jednoduchý způsob úhrady silničních služeb, jako je např. mýtné v tunelech a na mostech. Zaplaťte palivovou kartou Shell a příslušný poplatek se přičte k vaší souhrnné faktuře.