István Kapitány ze společnosti Shell (vlevo) a Mattia Binotto, šéf Scuderie Ferrari
István Kapitány ze společnosti Shell (vlevo) a Mattia Binotto, šéf Scuderie Ferrari

V další kapitole společného partnerství budou Scuderia Ferrari a Shell usilovat nejen o úspěch na závodní trati prostřednictvím efektivního vývoje produktů, ale budou také vyvíjet a implementovat řešení, která jim pomohou snižovat uhlíkovou stopu a naplňovat tak širší cíle v oblasti udržitelnosti.

Tyto plány jsou zcela v souladu se strategií udržitelnosti závodů formule 1, která si stanovila ambiciózní cíl v dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030 na závodní trati i mimo ni.

Scuderia Ferrari a Shell budou i nadále spolupracovat na vylepšení turbo-hybridní pohonné jednotky V6, jejíž tepelná účinnost překračuje již nyní 50 % (více zde), což z ní činí jeden z nejefektivnějších motorů na světě.

Obě společnosti budou také spolupracovat na vývoji paliv pro budoucnost, včetně vyspělých udržitelných biopaliv a syntetických kapalných paliv, jejichž použití ve vozech F1 se vzhledem ke snaze o dosažení plné udržitelnosti paliv pro závody formule 1 zkoumá a zvažuje (více zde). Tyto poznatky a technologie vyzkoušené na závodní trati by mohly být posléze použity ke snížení emisí v silniční dopravě.

Vztah mezi společností Shell a Scuderií Ferrari, jehož počátky se datují až do roku 1929, je jedním z nejúspěšnějších a nejuznávanějších ve formuli 1 a přinesl v bohaté historii řadu úspěchů. Závodní paliva a maziva Shell, používaná ve vozech Scuderie Ferrari, dovedla tým k deseti vítězstvím v Poháru konstruktérů a jeho jezdce ke dvanácti mistrovským titulům. Během této dlouhé spolupráce byly poznatky a inovace, získané na závodní dráze, použity ke zdokonalování produktů pro zákazníky společnosti Shell po celém světě.

Výkonný viceprezident společnosti Shell pro mobilitu István Kapitány v reakci na obnovení partnerství mezi oběma společnostmi uvedl: „Naše partnerství s Ferrari přineslo skutečně pozoruhodné inovace, na které spoléháme při vývoji paliv a maziv pro naše zákazníky. Vstupujeme do dalšího vzrušujícího období naší společné dlouholeté spolupráce, ve kterém chceme úspěchy na závodní trati využít pro vývoj čistějších paliv a maziv pro naše zákazníky.“

Mattia Binotto, šéf týmu Scuderia Ferrari, k tomu dodává: „Spolupráce mezi Scuderií Ferrari a společností Shell sahá až do roku 1929, kdy náš tým vznikl, a za tu dobu jsme zaznamenali řadu společných vítězství. Nesmírně nás proto těší, že naše spolupráce bude pokračovat. Snaha o dokonalost, závodní vášeň, týmová práce a snaha přenášet technologie ze závodní trati na silnici – to jsou hodnoty, které se společností Shell sdílíme a díky nimž je naše partnerství v historii motoristického sportu tak jedinečné. Jako inovační partner budeme pokračovat ve vzájemné spolupráci na přenosu závodních technologií pro běžnou mobilitu, stejně jako na ambiciózní výzvě formule 1 spojené s dosažením její uhlíkové neutrality v roce 2030.“