Kamion nazvaný Starship dokázal, že významně snižovat spotřebu je možné i v oblasti nákladní dopravy, když dosáhl 2,5krát vyšší efektivity přepravy nákladu, než je severoamerický průměr. Tato iniciativa společnosti Shell navazuje na koncept úsporného osobního automobilu Shell Concept Car s průměrnou spotřebou 2,2 l/100 km z roku 2016.

Starship

Prototyp nákladního automobilu budoucnosti dosáhl v prvním reálném testu ve Spojených státech 2,5násobně vyšší efektivity přepravy nákladu: až 68,9 tunokilometrů na litr paliva v porovnání s 27,8 tunokilometry představujícími severoamerický průměr. Při svém prvním testu směřoval superúsporný kamion napříč Spojenými státy z východoamerického San Diega do západoamerického Jacksonville po trase dlouhé 3 700 kilometrů. Vůz s nákladem o hmotnosti 18 tun dokázal tuto vzdálenost urazit s průměrnou spotřebou 26,3 l/100 km, přičemž nejlepším výsledkem v průběhu celé trasy bylo 23,8 l/100 km. Jinak řečeno, kamion potřeboval k přepravě 1 tuny nákladu na 100 kilometrů pouhých 1,46 litru paliva. Pokud by takto efektivního provozu dosahovaly všechny kamiony ve Spojených státech, kde jich jsou 2 miliony, každý rok by nákladní doprava vyprodukovala o 229 milionů tun CO2 méně.

Prototyp Starship vděčí za nízkou spotřebu paliva nejen svému aerodynamickému tvaru a karoserii z karbonových vláken, ale také úspornému šestiválcovému motoru s výkonem 400 koní či převodovce uzpůsobené pro jízdu při nízkých otáčkách. Na střeše návěsu jsou umístěny solární články o výkonu 5000 W, které dobíjejí 48 voltovou baterii sloužící k napájení světel, stěračů, ventilátorů, klimatizace či WIFI. Do budoucna bude tahač také vybaven hybridním systémem s elektromotorem na standardně nepoháněné zadní nápravě. Ten bude poskytovat přídavný výkon při jízdě do kopce, kdy je spotřeba paliva nejvyšší. Při cestě z kopce pak vozidlo dokáže získávat energii zpět a ukládat do baterie, aby ji bylo možné následně použít pro brzdění či akceleraci.

„Jsme rádi, že projektem Starship můžeme potvrdit náš dlouhodobý cíl udržet Shell na vrcholu v oblasti technologických inovací a energetické efektivity. Díky spolupráci s firmou AirFlow Truck můžeme hledat inovace pro úsporu paliva a posouvat její hranice,“ vysvětluje Robert Mainwaring, technologický manažer pro inovace divize Shell Lubricants. „Doprava představuje víc než čtvrtinu celosvětového využití energie a jednu pětinu celosvětových emisí oxidu uhličitého, které s energií souvisejí. Až 72 % z toho lze připsat silniční dopravě, kde tvoří významnou část právě nákladní vozidla. Zvyšování efektivity provozu a s tím spojená úspora paliva v odvětví komerční dopravy by proto mohly pomoci emise snižovat.“

Na projektu Starship se společnost Shell podílela technickými konzultacemi v oblasti komponentů motoru a pohonného řetězce, jako i doporučeními ohledně veškerých potřebných maziv. Vozidlo Starship používá novou generaci motorových maziv Shell. Ta jsou plně syntetická a vyznačují se nízkou viskozitou pro ochranu výrazně zatěžovaných motorů nákladních aut. Vyspělá aditiva navíc poskytují ochranu proti opotřebování, usazování a poškození oleje. Kromě motorového oleje používá Starship maziva Shell také v převodovce, diferenciálu a ložiscích kol.

O společnosti AirFlow Truck Company 

Společnost AirFlow Truck Company zkonstruovala v letech 1983 a 2012 předcházející dva aerodynamické a úsporné tahače, které patří do hmotnostní třídy 8 podle americké klasifikace.

O divizi Shell Lubricants

Divize Shell Lubricants zahrnuje společnosti Skupiny Shell, které se zabývají činností spojenou s výzkumem, vývojem, výrobou a distribucí olejů a maziv. Shell dodává širokou škálu olejů a maziv určených pro celou řadu aplikací v různých odvětvích. Patří mezi ně například segment osobních automobilů, nákladní doprava, těžební průmysl, energetika a všeobecné strojírenství. Portfolio olejů a maziv Shell zahrnuje značky Pennzoil, Quaker State, Shell Helix, Shell Rotella, Shell Tellus a Shell Rimula.

Royal Dutch Shell plc

Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí ve více než 70 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu a přepravy ropných produktů a chemikálií. Více informací naleznete na www.shell.com