„Spolupráce s lidmi z různých oborů a zázemí, vám dá skvělou příležitost seznámit se s různými způsoby práce a pracovními kulturami ve společnosti Shell.“

Siobhan
Upřímný portrét Siobhan Kelly
Siobhan Kelly, Process Engineer, Austrálie

Jak ti tvůj 12týdenní program hodnocené stáže ve společnosti Shell umožnil nahlédnout do společnosti Shell jako organizace, její kultury, projektů a druhů práce?

Mohla jsem pracovat s týmem pracovníků Process Engineer na jednom provozním středisku, měli jsme na starost velký počet úkolů a to mi dalo příležitost pracovat s lidmi z celé rafinérie. Tím, že jsem pracovala jako člen týmu, účastnila jsem se jednání a spolupráce s lidmi z různých oborů a zázemí, jsem měla skvělou příležitost seznámit se s různými způsoby práce, které na pracovišti probíhaly. A stejně tak se seznámit s pracovní kulturou ve společnosti Shell.

Co za práci jsi dělala během své hodnocené stáže? Měla jsi na starosti konkrétní projekt?

Měla jsem to štěstí pracovat na několika velmi zajímavých projektech. Jeden z nich se týkal dat závodu a provádění počítačových simulací, abychom zjistili, jak můžeme provoz optimalizovat. V jiném projektu jsem se zase připojila k operátorům a technikům, abychom zhodnotili, jak konkrétní vybavení pracuje. A konečně poslední se soustředil na analýzu laboratorních údajů a hledání způsobů, jak využít nové techniky laboratorního testování, abychom zlepšili způsob, jak monitorujeme závod.

Jak bys popsala svůj zážitek s hodnocenou stáží společnosti Shell? Co bys řekla studentům, kteří stáž u společnosti Shell zvažují?

Já naprosto zbožňovala svůj čas strávený na stáži. Měla jsem úžasné supervisory a mentory, stejně tak všichni ostatní pracovníci z celého závodu mi vždy s radostí odpovídali na otázky, pomáhali s projekty nebo mě zasvěcovali do různých aspektů podniku. Otevřelo mi to oči dokořán a měla jsem možnost si na vlastní kůži vyzkoušet příležitosti, které byly pro absolventku chemického inženýrství v odvětví dostupné. Rozhodně bych doporučila všem, kdo mají alespoň minimální zájem o kariéru v oblasti ropy a zemního plynu, aby zažádali o stáž ve společnosti Shell.

Jak tě tvoje stáž připravila na budoucí kariéru? Jaký to byl pocit, když jsi věděla, že sis zajistila absolventskou pozici dávno před datem vlastní promoce?

Mít možnost strávit tři měsíce v odborném prostředí, pracovat s mnohaoborovými týmy a muset plnit konkrétní dodávky a cíle projektů byla úžasná příprava pro profesionální kariéru v engineeringu. Když jsem už v posledním ročníku na univerzitě věděla, že mám absolventskou pozici jistou, byla to pro mě obrovská úleva. Měla jsem díky tomu možnost si poslední rok užívat a několik měsíců cestovat před tím, než jsem se vrátila zpátky jako absolvent.

Myslíš, že to, že jsi měla příležitost vyzkoušet si práci ve společnosti Shell v rámci stáže, ti poskytlo výhodu, když jsi nastoupila do programu pro absolventy?

Myslím, že stáž byla obrovskou výhodou. Díky ní jsem měla možnost pořádně odstartovat jako absolvent. Důvod tkví v tom, že už jsem měla možnost seznámit se s kulturou ve společnosti Shell, její spoluprací, vysokými standardy ochrany HSSE (zdraví, bezpečnosti, zabezpečení a životního prostředí) a mnoha systémy společnosti Shell. Ani nemluvím o tom, že jsem už během prvního dne poznávala na chodbě mnoho přátelských tváří.

Popiš nám, díky čemu je program hodnocené stáže společnosti Shell tak unikátní?

Každý z nás dostal konkrétní a smysluplný projekt, který jsme museli dokončit. Měli jsme formální systém podpory v podobě supervisorů, mentorů a parťáků.  

Proč by se dnešní studenti měli přihlásit na hodnocenou stáž společnosti Shell?

Možnost vidět zblízka, jak společnost, jako je Shell, funguje, a učit se od těch nejlepších lidí v oboru ropy a zemního plynu, vám dává obrovskou výhodu, když přijde na hledání místa po dokončení školy.

Co můžou studenti očekávat v různých fázích programu hodnocené stáže?

Během stáže jsme prošli všemi zaškolovacími aktivitami, seznámili se s týmem a projekty. Pak jsme většinu času trávili na dosažení cílů projektu a učením při jiných příležitostech, které se naskytly. Na konci stáže jsme museli připravit prezentace, které jsme přednášeli ostatním stážistům a vedoucím z různých oborů podnikání, stejně tak našim hodnotitelům.

Při hodnotícím pohovoru jsme pak měli možnost dokázat, jak jsme naplnili kritéria CAR společnosti Shell (schopnosti, úspěchy a vztahy) díky našim skutečným zkušenostem s prací na projektech.

Jakou radu bys dala studentům, kteří žádají o stáž, a jak bys je povzbudila, aby ze sebe dali to nejlepší?

Považujte přihlášku do stáže jako přihlášku na absolventskou pozici, protože přesně tam vás může zavést!  

Nějaké rady pro studenty uvažující o stáži na závěr?

Je to ta nejlepší zkušenost a pomohlo mi to určit, kterým směrem má moje kariéra směřovat.

Více na stránce Studenti a absolventi

Program společnosti Shell pro absolventy

Objevte vzrušující a rozmanitý svět společnosti Shell. Zjistěte, co byste mohli dělat a kam byste mohli jít.

Výhody práce pro společnost Shell

Zjistěte, jaké výhody má práce pro společnost Shell, od našich výjimečných školicích programů až po nesčetné možnosti sdružovat se a spolupracovat.