„Když jsem byla na univerzitě, nepředstavovala jsem si, že budu dělat to, co dělám, ale hádám, že se asi vyplatí být otevřený vůči kariérním příležitostem po škole, protože možnosti jsou bez hranic. Vystudovala jsem bakalářský obor ve strojírenství a potom jsem získala inženýrský titul v oboru věda v elektrotechnice a elektronické inženýrství na univerzitě Teknologi PETRONAS. Myslela jsem si, že po škole zůstanu ve výzkumu. Role, kterými jsem si prošla v rámci programu pro absolventy, pokrývaly detailní návrh, uvedení do provozu a spuštění podmořských kontrolních systémů, a to vše v úzké spolupráci s různými ostatními obory.

Společnost Shell Malaysia měla na naší univerzitě hodně výstav, na nich jsem se vlastně poprvé setkala s programem pro absolventy společnosti Shell a začalo mě to k této společnosti táhnout. Společnost Shell má v Malajsii velmi dobrou pověst, navíc je na seznamu Fortune 500 a je to globální společnost. Právě tohle všechno mi naznačovalo, že bych tu mohla mít mezinárodní příležitosti.“

Skutečná práce od prvního dne

Do programu pro absolventy jsou vstoupila v roce 2011, ale od té doby jsem ušla dlouhou cestu, hodně se vyvinula, hlavně díky práci na různých projektech. Když jsem nastoupila do společnosti Shell, strávila jsem většinu času ze svých prvních dvou let prací na projektu Prelude FLNG. Až ho dokončíme, bude to první projekt pro zkapalňování zemního plynu na světě a pomůže nám objevovat nové energetické zdroje na západním pobřeží Austrálie.

Zjistila jsem, že moje práce je opravdu skutečná a už od začátku přispívá nám všem. Ale nikoho tu prostě jen tak nehodí do vody. Když jste tu noví, dostanete vedení, zpětnou vazbu a kdykoli můžete požádat o pomoc. Dokonce mi přidělili vlastního technického kouče.

Řešení problémů v hloubce 1 200 metrů

Když jsem pracovala na Prelude FLNG, to bylo ještě v rané fázi uskutečňování, takže moje úkoly se točily kolem návrhu integrovaného podmořského kontrolního systému a přísného testování. Bylo to v Gumusut-Kakap, prvním hlubinném projektu společnosti Shell v Malajsii, v hloubce až 1 200 metrů. Dostali jsme se až do bodu, kdy všechny plány a kontroly byly za námi a balík podmořského kontrolního systému byl nainstalován na moři. V říjnu roku 2014 jsme vytěžili první ropu.

Trávila jsem čas na plošině uváděním do provozu, spouštěním a testováním rozhraní, abych se ujistila, že můj balíček je připravený a bez potíží komunikuje s centrálním kontrolním systémem, když plošina běží. To je to, co mě vážně baví, vždycky je tu něco, co musíte vyřešit.

„Když máte problém, který musíte vyřešit, je to přesně ten čas, kdy se něco učíte.“

Prashanthini Sunderan

Očekáváme, že Gumusut-Kakap vytěží ekvivalent 135 000 barelů ropy každý den. To je pro Malajsii opravdu něco.

„Šla jsem na pozici v programu společnosti Shell pro absolventy, protože mám ráda výzvy a tahle byla úžasná. Tahle práce předčila moje očekávání.“

Prashanthini Sunderan

Více na stránce Studenti a absolventi

Program společnosti Shell pro absolventy

Objevte vzrušující a rozmanitý svět společnosti Shell. Zjistěte, co byste mohli dělat a kam byste mohli jít.

Výhody práce pro společnost Shell

Zjistěte, jaké výhody má práce pro společnost Shell, od našich výjimečných školicích programů až po nesčetné možnosti sdružovat se a spolupracovat.