Již 31. ročník mezinárodní studentské soutěže úsporných vozidel Shell Eco-marathon Europe se poprvé ve své historii přesunul do Velké Británie, když proběhl od 30. června do 3. července 2016 v londýnském Olympijském parku královny Alžběty. Byl součástí čtyřdenního festivalu Make the Future London.

Více než 200 studentských týmů z 29 zemí z Evropy a dalších kontinentů přijelo do Olympijského parku královny Alžběty poté, co strávili posledních 12 měsíců nad designem, výrobou a testováním mimořádně úsporných vozidel. Na speciálně postaveném  2,2 kilometru dlouhém okruhu soutěžili v tom, kdo dojede nejdál na ekvivalent jednoho litru paliva. Studenti soutěžili se sedmi různými druhy paliv ve dvou hlavních kategoriích prototypů s futuristickým designem a vozidel městského typu (tzv. UrbanConcept).

Vítězný tým Microjoule-La Joliverie z Francie překonal rekord v kategorii prototypů poháněných CNG palivem, když ujel 2 606,4 kilometrů na ekvivalent jednoho litru paliva. V kategorii vozidel UrbanConcept poháněných benzínem pak francouzský tým z lycea Louis Delage dosáhl 445,7 kilometru na ekvivalent jednoho litru paliva.  

Ve více než třicetileté historii soutěže Shell Eco-marathon Europe se letos poprvé uskutečnilo Mistrovství světa pilotů, závod vítězů kategorie UrbanConcept ze Severní Ameriky, Asie a Evropy s cílem najít nejrychlejšího a nejúspornějšího pilota. Vítězem se stal tým z Univerzity Pendidikan z Indonésie. Všichni členové vítězného týmu získají týdenní trénink v italském Maranellu u týmu Scuderia Ferrari. Budou mít jedinečnou možnost setkat se s týmem formule 1 a dostanou koučink, jak zlepšit používané technologie pro další ročník soutěže.

Festival Make the Future, který během čtyř dnů navštívilo přes 30 tisíc lidí, si kladl za cíl ukázat inovace a nápady, které podporují energetickou budoucnost a otevírají diskuzi spojenou s celosvětovou energetickou výzvou.

Shell Eco-marathon je jednou z nejnáročnějších a nejinovativnějších studentských soutěží na světě, která se každoročně koná v Evropě, Asii a Severní Americe. Budoucí inženýři a vědci soutěží ve vlastnoručně navrhnutých a vyrobených úsporných vozidlech. Tým, který při použití různých druhů energie překoná největší vzdálenost na litr paliva nebo kilowatthodiny elektrické energie, získá vítěznou trofej.

Více informací o studentské soutěži Shell Eco-marathon Europe v angličtině najdete zde

Oficiální fotografie ze soutěže najdete zde

Více informací o festivalu Make the Future v angličtině najdete zde.