Jump menu

Main content |  back to top

Aktuality a zprávy pro média

První zásobovací loď poháněná zkapalněným zemním plynem

V Praze 17. března 2015 – Společnosti Shell a Harvey Gulf International uvedly do provozu první zásobovací plavidlo poháněné LNG (zkapalněným zemním plynem). Tato unikátní loď bude podporovat logistiku společnosti Shell v Mexickém zálivu.
 Shell LNG ship

Společnost Shell uvedla do provozu speciální plavidlo, jež bude zásobovat zejména hlubokomořské operace v Mexickém zálivu a stane se nejšetrnější zásobovací lodí k životnímu prostředí v oblasti. Jako první svého druhu bude spalovat jak zkapalněný zemní plyn (LNG – Liquefied Natural Gas), tak motorovou naftu, si Shell pronajal od specialisty v tomto oboru, společnosti Harvey Gulf International Marine. O dalších dvou pronájmech plavidel stejného typu v tuto chvíli společnosti jednají.  Lodě spalující LNG představují novou alternativu pro provozovatele plavidel v Mexickém zálivu. Jde o reakci na aktuální regulace emisí síry a oxidu dusíku Úřadu pro kontrolu emisí v Severní Americe (ECA).

Harvey Energy

Zásobovací loď "Harvey Energy" je 92 metrů dlouhá a je poháněná třemi motory spalujícími LNG i motorovou naftu. Plavidlo je poháněno z 99 % zkapalněným zemním plynem, jehož zásoby lodi vystačí na zhruba 7 dní plavby. Palivo bude plavidlo doplňovat v přístavu Port Fourchon, kde má společnost Harvey Gulf nově zřízené zázemí pro čerpání LNG. Přístav Port Fourchon je nejjižnějším přístavem v Lousianě, kde se v dosahu 64 kilometrů nachází více jak 600 vrtných souprav a plošin na ropu i zemní plyn. Odtud bude Harvey Energy zásobovat veškeré plošiny společnosti Shell potřebným vybavením, mezi nimi například nově otevřenou ropnou plošinu Olympus.

Royal Dutch Shell plc

Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí v přes 70 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu i přepravy ropných produktů či chemikálií a projektů obnovitelné energie. Více informací naleznete na www.shell.com.

Nástroje stránky

Kontakty pro média:

AMI Communications

Dana Bratánková

Email: dana.bratankova@amic.cz

Tel.: 234 124 112

Shell Czech Republic

Petr Šindler

Email: petr.sindler@shell.com

Tel.: 244 025 965