Jump menu

Main content |  back to top

Aktuality a zprávy pro média

SHELL ECO-MARATHON EUROPE 2013

V Praze 12. března 2013 – Již 29. ročník Shell Eco-marathonu Europe se po roce opět vrací na unikátní městský okruh nizozemského Rotterdamu a přináší s sebou i nové výzvy. Studenti z celé Evropy se budou znovu snažit posunout hranice spotřeby paliva v jedinečných vozidlech, která si sami navrhli a postavili. Přes 3 000 studentů bude od 15. do 19. května v Rotterdamu bojovat o překonání loňských výsledků a samozřejmě o vítězství.
Shell Eco-Marathon 2013

Náročný městský okruh

Loňská premiéra na městském okruhu v Rotterdamu za přítomnosti více než 40 000 diváků názorně ukázala, že nové technologie mohou fungovat i v centru skutečného velkoměsta. Městský okruh představuje pro studenty výjimečnou výzvu nastavující nové standardy pro nadcházející ročníky – pět pravoúhlých zatáček je zkouškou techniky i řidičského umění všech soutěžících týmů.

V roce 2012 se studenti díky nové strategii a pečlivé přípravě této neobvyklé dráze rychle přizpůsobili a dosažené rekordy ve spotřebě paliva předčily všechna očekávání. Peter Voser, generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell plc, k tomu dodává: „Po loňské návštěvě evropského Shell Eco-marathonu jsem byl ohromen a inspirován způsobem, jakým se studenti adaptovali na nový městský okruh.“

Aktuální ročník evropského Shell Eco-marathonu nově přinese sloučení kategorií vozidel poháněných solární energií a elektrickými bateriemi. Tato změna odráží směr, kterým se ubírá automobilový průmysl na poli elektromobilů, a vytváří ještě větší konkurenci v kategorii elektrickými bateriemi poháněných vozidel.

Fórum pro globální témata současnosti i budoucnosti

Po loňském úspěchu fóra „Powering Progress Together“, jež se soustředilo na nápady, jak řešit složité problémy způsobené rostoucí poptávkou po základních zdrojích naší planety, bude letošní fórum zaměřeno na zvýšení odolnosti společnosti v dnešním nestabilním světě.

Kolem 500 zástupců vědy, nevládních organizací, místní samosprávy, komerční sféry a významných osobností současnosti i budoucnosti bude 15. května 2013 diskutovat o tom, jak partnerství napříč podnikáním, občanskou společností a místními orgány pomůže přežít, přizpůsobit se a růst ve světě, kde má nestabilita tolik příčin – od napětí v oblasti přírodních zdrojů přes společenské nepokoje až po nenadálé události jako jsou sucha nebo záplavy.

Evropský Shell Eco-marathon je ideální příležitostí k tomuto jedinečnému setkání, stejně tak byl i Rotterdam vybrán jako perfektní hostitel a partner pro závod i fórum díky svým ambiciózním plánům v oblasti udržitelných energetických řešení a mezinárodně uznávaným iniciativám usilujícím o přizpůsobení se změnám klimatu.

O Shell Eco-marathonu

Shell Eco-marathon je jednou z nejinovativnějších a nejnáročnějších studentských soutěží, která se pořádá každý rok v Evropě, Americe a Asii. Spojuje vůdčí osobnosti současnosti i budoucnosti a všechny ty, kteří jsou odhodlaní najít udržitelná řešení pro energetické výzvy současného světa. Úkolem týmů středoškolských a vysokoškolských studentů z celého světa je navrhnout a postavit energeticky co nejúspornější vozítka. Vítězem se stává tým, jenž ujede největší vzdálenost na 1 kWh nebo 1 litr paliva. Shell Eco-marathon je viditelnou ukázkou závazku společnosti Shell pomoci světu naplnit rostoucí energetické potřeby zodpovědným způsobem, a to díky spolupráci se studenty a partnery na celém světě.

Již 29. ročník Shell Eco-marathonu Europe se bude konat od 15. do 19. května 2013 v nizozemském Rotterdamu za účasti přibližně 224 týmů z 24 zemí. Vedle vlastní soutěže je připravena řada doprovodných akcí s cílem zapojit a inspirovat Evropany se zájmem o naši energetickou budoucnost a technologie, jež naplní naše budoucí potřeby.

Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se pořádají v USA a Asii: Shell Eco-marathon Americas se bude konat od 4. do 7. dubna v Houstonu a Shell Eco-marathon Asia proběhne od 4. do 7. července v Kuala Lumpur v Malajsii.

Více informací najdete na www.shell.com/eco-marathon nebo na facebookové stránce www.facebook.com/Shell/app_364083996951698

Kontakty pro média:

AMI Communications                            Shell Czech Republic

Kateřina Nováčková                              Petr Šindler

Account Manager                                 Manažer komunikace

Email: katerina.novackova@amic.cz         Email: petr.sindler@shell.com  

Tel.: 234 124 112                               Tel.: 244 025 965