Jump menu

Main content |  back to top

NOVINKY A HLAVNÍ ZPRÁVY

2012 SHELL ECO-MARATHON EUROPE SE PŘEDSTAVÍ V ROTTERDAMU

LETOŠNÍ ROČNÍK SHELL ECO-MARATHONU EUROPE SE PŘEDSTAVÍ POPRVÉ NA MĚSTSKÉM OKRUHU V NIZOZEMSKÉM ROTTERDAMU V Praze 8. února 2012 – 28. ročník Shell Eco-marathonu Europe se přesouvá po třech letech z Německa do holandského Rotterdamu a bude se poprvé v historii soutěže konat na městském okruhu. Na tuto událost se již připravuje více než 3 000 studentů z celé Evropy, včetně dvou českých týmů, a to z Plzně a Ostravy. Jako každý rok mají za úkol navrhnout a postavit vozidlo, jež urazí co nejdelší vzdálenost s minimální spotřebou. Při letošním závodu přímo v ulicích města tak bude mít veřejnost šanci sledovat závod z bezprostřední blízkosti a zároveň zde studenti uplatní své znalosti o nízké spotřebě paliva na veřejných komunikacích.

Poprvé v Evropě

Přesunutí na městský okruh, poprvé v historii Shell Eco-marathonu Europe, přináší 227 pozvaným soutěžícím týmům z 24 zemí nové výzvy a zvyšuje standard pro nadcházející ročníky. Na trati je pět pravoúhlých zatáček, a proto se budou muset letos všichni spolehnout i na své řidičské schopnosti – brzdění, akcelerace a projíždění zatáčkami bude totiž tvořit až 50 % celkového výsledku. Jízda v ulicích ukáže především praktickou využitelnost pro mobilitu a energetickou účinnost budoucnosti.

Vstřícné nové pořadatelské město

Město Rotterdam je pro společnost Shell dokonalým partnerem. Má mnohaleté zkušenosti s pořádáním festivalů a velkých akcí podobného formátu a usiluje rovněž o titul Evropské zelené město v roce 2014.

Alexandra van Huffelen, radní Rotterdamu, vysvětluje: „Rotterdam je hrdý na to, že bude hostit tak velkou

a užitečnou akci, jakou je Shell Eco-marathon Europe.

Podporujeme veškeré iniciativy zaměřené na udržitelnou mobilitu, abychom dosáhli čistšího ovzduší, omezení nepříjemného hluku a snížení emisí CO2 na polovinu. Tato soutěž jde skvěle ruku v ruce s naším odhodláním stát se nejudržitelnějším světovým přístavním městem v roce 2014.

Jsme přesvědčeni, že poloha okruhu a profesionální přístup společnosti Shell přilákají mnoho diváků z celé Evropy.“

Třídenní akce: co nabídne?

U široké veřejnosti získává Shell Eco-marathon stále větší oblibu. Evropská soutěž proto bude letos zahrnovat více než jen klání týmů o co nejnižší spotřebu paliva. Nabídne jedinečný a inspirující zážitek pro lidi všech věkových skupin z celé Evropy, kteří se budou moci seznámit s využitím různých druhů energie a ukázkami mobility pro budoucnost díky množství interaktivních aktivit pro veřejnost.

Peter Voser, generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell plc, dodává: „Shell Eco-marathon je založený na společné snaze najít udržitelná řešení pro energetické problémy našeho světa. Díky kreativitě nové generace inženýrů a partnerství s městem Rotterdam chceme ukázat evropský talent v navrhování inovativních přístupů k energiím budoucnosti.“

Shell Eco-marathon Europe 2012 opět podporuje společnost Michelin, dodavatel na míru vyrobených pneumatik pro soutěžní vozidla, a společnost Linde Group, která zásobuje vozítka na vodíkový pohon. Letošní ročník rovněž přivítá nového partnera – Královský holandský automotoklub ANWB, jenž poskytne techniky a traťové komisaře pro vlastní závod.

Dva čeští zástupci

Čeští fanoušci budou moci letos držet palce hned dvěma týmům. První je složený ze studentů Katedry konstruování strojů Západočeské univerzity v Plzni. Druhý pak tvoří česko-slovenský tým složený

ze zástupců Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava a slovenských kolegů ze Strojnické fakulty Technické univerzity v Košicích, se kterými na vozítku spolupracují.

O Shell Eco-marathonu

Shell Eco-marathon je jednou z nejinovativnějších a nejnáročnějších studentských soutěží, která se pořádá každý rok v Evropě, Americe a Asii. Úkolem týmů středoškolských a vysokoškolských studentů z celého světa je navrhnout a postavit co energeticky úsporná vozítka. Vítězem se stává tým, jenž ujede největší vzdálenost na 1 kWh nebo 1 litr paliva. Shell Eco-marathon spojuje vůdčí osobnosti současnosti i budoucnosti a všechny ty, kteří jsou odhodlaní najít udržitelná řešení pro energetické výzvy současného světa.

Shell Eco-marathon je viditelnou ukázkou závazku společnosti Shell pomoci světu naplnit rostoucí energetické potřeby zodpovědným způsobem, a to díky spolupráci se studenty a partnery na celém světě.

Již 28. ročník Shell Eco-marathonu Europe se bude konat od 17. do 19. května 2012 v nizozemském Rotterdamu za účasti přibližně 200 týmů z 24 zemí. Vedle vlastní soutěže je připravena řada doprovodných akcí s cílem zapojit a inspirovat Evropany se zájmem o naši energetickou budoucnost a technologie, jež naplní naše budoucí potřeby.

Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se pořádají v USA a Asii: Shell Eco-marathon Americas se bude konat od 29. března do 1. dubna v Houstonu a Shell Eco-marathon Asia proběhne

od 4. do 7. července v Kuala Lumpur v Malajsii.

Více informací najdete na www.shell.com/eco-marathon nebo http://www.facebook.com/pages/Shell-Eco-marathon-Europe/215803575160814?ref=ts

Video o Shell Eco-marathonu naleznete na: http://www.youtube.com/watch?v=P1UkcMSH8XA